MODERNÍ ZAHRADA S VÝHLEDEM NA PROKOPSKÉ SKÁLY

místo: Praha    datum: 2018 rok      plocha: 140 mkw
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (1)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (11)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (10)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (7)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (9)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (5)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (6)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (8)
zahradni architekt praha, navrh male zahrady, mestska zahrada praha (3)

STUDIE ZAHRADY

projektovani zahrad praha

 

NÁVRH ZAHRADY – POPIS PROJEKTOVÝCH ŘEŠENÍ

Navrhujíc prostor malé zahrady u domu, jedním z hlavních cílů bylo – zvětšit prostor bytu o další „místnostmi“, které budou využívány během sezóny.

Zahrada má být prostorem pro relaxaci, zábavu a místem setkávání s přáteli nebo rodinou. Z tohoto důvodu byl celek rozdělen do několika zón, díky nimž má i tak malý prostor zajímavý program, je dynamický a atraktivní a každý si v něm najde své místo.

Celý prostor je rozdělen jasně definovaným prostorem terasy a zahradní částí. Pocit rozdělení byl navíc zjevný vzhledem k výškovým rozdílům mezi zahradou a terasou. Majitelé prosili o propojení obou zón, jek jen to bude možné, při současném zachování jejich odlišného charakteru. Zkonstatovali jsme tudíž, že terasa s balkonem bude částí určenou ke stolování a pro děti, zatímco dolní část zahrady bude tvořit prostor pro relaxaci a odpočinek.

Na terase, která je navíc rozdělena na skutečnou terasu a balkon, bylo použito několik prvků, díky nimž se stala rozhodně atraktivnější. Prostor před vchodem je místem, kde se budou nacházet dvě designová zahradní křesla a malý stolík „na kávu.“ Vedle nich budou květináče – větší z Corten oceli, ve kterém bude zasazen zahradní bambus a menší – modrý, více dekorativní s menší rostlinou.

V rohu domu budou umístěny velké, ozdobné zahradní lampy, které by mohly mít mírně orientální charakter. Doplněním kompozice bude malý květináč s rostlinami.

Na hlavní terase bude místo pro stolování. Bude zde umístěn velký pohodlný stůl a dvě lavičky. Celkem by se do tohoto prostoru mohlo vlézt od 6 do 8 osob. Vedle, pod stěnou může stát gril, který by měl být v době používání přenesen hlouběji do zahrady, aby kouř neznečišťoval fasádu. Za grilem bude ocelový květináč Corten s vysokými trávami. U okna dětského pokoje bude volný prostor pro dceru majitelů. Místo domku, který je standardem prakticky v každé zahradě, bude jeho roli plnit pěkné, jemné týpí. V rohu terasy budou 2 květináče z Corten oceli – v jednom bude vysazen malý stromek, v druhém nižší stálezelené rostlin.

Zahradní plocha byla zvýšena o 20 cm. Díky tomu bude snížen pocit izolace obou prostorů. Rozdíl ve výšce mezi terasou a zahradou bude 20 cm, což je výška jednoho schodku.

Hlavním místem v zahradní části bude kompozice zděných květináčů, ke kterým bude zamontována dřevěná lavička. V jedné části se lavička rozšiřuje a vytváří lehátko. Nad místem k posezení bude postavena pergola, která toto místo lehce zastíní.

Za lavičkou bude na jedné ze stěn květináče zamontována dekorace z Corten oceli s vyřezanými orientálními vzory (stejné vzory byly použity jako dekorace v ložnici). Tento prvek bude sloužit zároveň jako záclona před sousedem.

Dominantou prostoru bude červený palmový klon zasazený do největšího květináče. Intenzivní barva listů vynikne na pozadí gabionové stěny a bambusů, které budou vysázeny podél celé severní stěny zahrady. Večer bude podsvícený.

Vedle terasy se nachází také poměrně velký, zděný květináč, jehož výška je stejná jako plocha terasy – díky čemuž tvoří dojem, že jsou rostliny vysázeny na terase. Uvnitř bude kompozice zimostrázů, střižených do tvaru koulí různých velikostí.  Z rohu tohoto květináče bude vycházet dřevěná konstrukce – tvořící rám, vyhlídkové okno na okolí. Na horním nosníku je plánováno umístit houpačku pro dítě, a do budoucna možná i další prvky, pokud budou chtít majitelé něco změnit. Pod houpačkou se bude nacházet drobný štěrk.

Podél oplocení s otevřenou vyhlídkou budou vysázeny nízké ozdobné trávy – budou tvořit skupinu rostlin střední výšky (měly by zakrýt kovové oplocení). Budou tvořit dojem, že zahrada je napojena na okolní oblast a fyzický plot neexistuje.