Zahrada v Praze se vyznačuje velmi zajímavým tvarem. Nachází se na dvou úrovních, což mělo významný vliv na tvar projektové koncepce, která byla provedena na základě pokynů investorů, s využitím nápadů a řešení krajinářského architekta. Vzhledem k rozdílu v úrovních můžete ve skutečnosti mluvit o dvou nezávislých zahradách, které však mají společné prvky, které je propojují, díky nimž je zachována konzistence celé oblasti.
Dolní část má dvě funkce a je rozdělena na dva menší zahradní prostory. Značnou část zabírá betonový vjezd do garáže. Vzhledem k tomu, že jsou garážová vrata posunuta ve vztahu k bráně, vznikla šikmá linie, která se ukázala jako skvělá základna pro vymezení kompoziční linie. Betonový vjezd je rozdělen na menší moduly. Byly použity dvě šířky desek – velké, které slouží současně jako stezky vedoucí z jedné části zahrady do druhé a ke vstupnímu schodišti a užších panelů, které vyplňují volný prostor. Mezi deskami byla navržena drobná čedičová drť, díky čemuž budou desky výraznější a současně nepůsobí dojmem monolitické betonové podlahy.
Na pravé straně vjezdu se nachází část budovy – je zde bazén a kancelář, ve které majitelka zahrady – návrhářka interiérů bude mít vlastní dílnu. Prostor mezi betonovým vjezdem a stěnou domu je vyplněn rostlinami – nacházejí se zde levandule a šalvěje, stejně jako dekorativní trávy s trpasličí borovicí. U každé skupiny rostlin je plánován rozvětvený keř, který na jaře pěkně kvete a na podzim nabere intenzivní, teplé barvy. Navíc, u vchodu do bazénu je místo k posezení s moderními, lehkými bílými židlemi, které budou vypadat hezky na pozadí dřevěné fasády.
Levá strana vjezdu zaujímá polovinu dolního prostoru a je určena výhradně pro zeleň. Hranice mezi vjezdem a zahradní částí tvoří vodní prvky z oceli Corten, jež je charakteristická tím, že se pokrývá rezavým povlakem, díky čemu mají tyto prvky oranžovou barvu. Jedním z prvků bude podlouhlý rybníček a druhým vodní nádrž se stěnou s vodním odtokem. Před vodními prvky, ze směru vjezdu navrženo velké skupiny okrasných trav. Jsou mezi nimi rozvětvené keře – stejné druhy, které rostou na druhé straně.
Zahradní část je ohrazena před sousedy pomocí střižených habrů. Geometrické stromy jsou osázeny podél plotu a pod nimi je místo pro dekorativní rostliny. Jedna strana bude pokryta skupinou trav, druhá – skupinou trvalek určených do stínu. Další clonou bude dřevěná stěna z panelů a živý plot z tisu.
Hlavním místem v této části zahrady bude štěrkový plácek. Na něm je naplánovaná dřevěná lavička z dubového dřeva a dřevěná konstrukce pro houpačku a závěsné sedačky. Uprostřed se nachází trávník.
Vstup do domu a zároveň do druhé části zahrady, nacházející se na jiné úrovni tvoří schody ukryté mezi stěnami z gabionů. Vznikl tak zajímavý tunel, který bude po setmění osvětlen. Na vrcholu schodů, vpravo je naplánována kompletní reorganizace zeleně. Ve čtvercovém prostoru bude dominantním akcentem bříza, která bude obklopena nízkými jalovci a trávou. Strom bude osvětlený.
Od předních dveří se můžeme dostat do zahrady po stezce „balkonu“, která je vytvořena z betonových dlaždic. Cesta vede podél dřevěné terasy, prakticky k samému plotu. Na jejím konci se nachází další bříza.
Terasa je hlavním místem pobytu členů domácnosti během sezóny. Byla zvětšena na maximální velikost. Pro zajištění soukromí a přikrytí pohledu od sousedů podél plotu byly navrženy dřevěné panely a před nimi analogicky, ke spodní části – geometricky střižené habry, pod nimiž je velká skupina dekoračních trav.
Hlavní část zahrady vytváří svého druhu zelenou střechu – pod ní je budova s bazénem a kanceláří. Vzhledem k nízké organické vrstvě v této části zahrady – většinu tvoří trávník. Rostliny byly přemístěny maximálně na okraje, kde se již nachází stálý půdní podklad. Stejně jako v dolní části zde bylo navrženo místo pro posezení. Jedná se o štěrkový plácek, na kterém je umístěna stejná lavička jako dole. Je zde rovněž místo pro malé ohniště. Nechybí zde ovocné keře – maliny a borůvky rostoucí mezi břízami. Podél plotu budou za lavičkou budou zasazeny vysoké trávy, které mají chránit před pohledy sousedů. Vedle, v květináči z oceli Corten nasazeno rozrostené ovocné keře, stejné jako v dolní části. Před nimi se objevila menší skupina rostlin, která odděluje květináče od trávníku.
Největší rozmanitost rostlin se nachází v blízkosti terasy. Jedná se o směs bujných trvalků v odstínech bílé a fialové. Rostou mezi břízami a ozdobnými travinami a po celý rok budou těšit zrak.
Na druhé straně terasy, těsně za letní kuchyní, která budou vybrána majiteli,se bude nacházet větší skupina rostlin – včetně krásně kvetoucích hortenzií, jehličnatých borovic nebo lehké trávy. Vše zvýrazňuje bříza. Hned vedle navrženo místo pro zahradní sprchu, která je ukrytá v rostlinách. Na její druhé straně roste černá borovice, která již byla na pozemku. Aby byla plně přizpůsobena projektu, byla obsázena nízkou trávou a ozdobena dekorativním osvětlením.
Zadní část oplocení je z větší části přikryta dřevníkem. Vedle ní, v jediném volném prostoru se bude nacházet skupina dekorativních trav.
Roh pozemku je určen jako místo pro psí kotec. Je lehce ukrytý za černou borovicí, který je symetrická k existující borovici. Pes bude mít klidné, chráněné místo s výhledem na vstup do domu.
Celá zahrada byla navržena tak, aby spojovala zároveň lásku majitelů k přírodě, jak rovněž moderní charakter obytné budovy. Moderní charakter však v tomto případě neznamená, že zahrada nemůže být útulná.
Hledáte architekta, který připraví projekt, s nímž budete zcela spokojeni? Napište nám a poskytneme vám podrobné informace o procesu návrhu a připravíme nezávaznou nabídku.