ZAHRADA V MNICHOVĚ HRADISTI

místo: Mnichovo Hradiště     datum: 2019 rok      plocha: cca 800 m²

UKAZAT REALIZACE

Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...

STUDIE ZAHRADY

NÁVRH ZAHRADY – POPIS PROJEKTOVÝCH ŘEŠENÍ

Každého na první pohled upoutá neobvykle a vysoce působivé řešení  předního partu zahrady.

Oproti klasickým řešením uzavřené a oplocené zahrady návrh počítá s částečným otevřením pozemku. Za plotem je tak pouze zadní část. Ta přední, vchodová, je naopak volně průchozí. Tato předzahrádka po vzoru amerických vil vytváří působivé uvedení domu, v podstatě ho představuje a návštěvník je tak uveden velkorysým schodištěm, které lemuje střídmá výsaba okrasných travin a keřů, až k domu samotnému. Tímto řešením se také docílí toho, že je poněkud neobvyklá a vyčnívající stavba zasazena do svého okolí. Zahrada spoludotváří její jedinečnost a podtrhává seversky strohý vzhled stavby.

Před schodištěm se nachází betonový sloupek s vyvedeným popisným číslem. Na sloupku je taktéž umístěna poštovní schránka. Schodiště samotné je tvořené širokými betonovými stupni. Na každém stupni se nachází místo na výsadbu okrasných travin a keřů, nad nimiž dominují vícekmenné keře.

Vlevo od schodiště je plocha trávníku umístěna na gabionovém schodu. Směrem k zahradě je trávník lemován výsadbou okrasných travin. Na pravé straně se nachází dlážděná plocha zajišťující vjezd do garáže, v samotném rohu pak skupina okrasných travin, nad nimiž se klenou břízy. Je zde taktéž umístěna popelnice.

Zde se dá do zahrady vejít brankou v plotě. Úzký prostor kolem domu a plotu k sousedům je řešen jen minimalistickou výsadbou, není třeba plýtvat finančními prostředky na nákladnou úpravu tohoto malého a zastíněného prostoru. Proto je koncepce řešena pomocí štěrkového chodníčku, kolem něhož je navržena jednoduchá výsadba okrasných travin, později skupiny bambusů před nimiž jsou umístěny majestátní hortenzie. Tento prostor je jednoduchý a sladěný v zelené a bílé, což koresponduje s barevností domu.

Mezi výsadbou bambusu a nízkou stavbou venkovní kuchyně stojí venkovní sprcha. Jedná se vlastně o dřevěnou terasu, na které stojí samotné těleso sprchy, sloužící pro tolik vátané osvěžení zejména v létě. Na plotě oddělujícím tento mikroprostor od sousedů je vybudovaná vertikální zahrada. Ta zaručuje, že je sprcha naprosto opticky odstíněná a zároveň není uměle uzavřená. Toto řešení je poměrně moderní a nadčasové, specifické stejně jako zbytek zahrady a domu, skvěle celé řešení doplňuje a sjednocuje rostlinnou a stavební složku projektu. Vedle sprchy se pak nachází venkovní kuchyně. Jedná se o nízkou stavbu, která byla na pozemku vytyčena již při výstavbě samotného domu. V domečku je prostor pro krb a gril, stejně tak pro jednoduchý dřez a pracovní desku. V druhé části domu je pak umístěn sklad.

Vzadu za domečkem je místo na kompostér a sklad dřeva. Toto zákoutí je od sousedního pozemku odděleno plotem z gabionu. Pozemek se dále dělá na dvě úrovně. Ta dále od domu je vyvýšena o několik centimetrů s využitím betonového rantlu. Toto řešení dodává zahradě na zajímavosti, rozčleňuje původně jednoduše rovinatý pozemek a hlavně opticky prostor rozrušuje a činí ho větším. Což je důležité vzhledem ke vzájemným dimenzím domu a zahrady, která je poměrně malá a je třeba ji pohledově přiblížit rozměrům domu.

Na dolním partu zahrady se vedle již zmíněné letní kuchyně a letní sprchy nachází terasa a pergola přimknoutá přímo k domu. Velkorysá terasa umožňuje letní večeře přímo na zahradě i klidné posezení u kafe. Pergola barevně ladící s dalšími technickými prvky na budově dává příjemný stín ale neuzavírá. Na terase je kromě křesel a lehátek rozmístěno i několik okrasných květináčů a dalších dekoračních prvků. Před terasou směrem do zahrady je umístěn parter s výsabou okrasných travin a keřů. Tyto tvoří pohledovou dominantu a přitahují zraky sedících do zahrady. Přímo ve výsadbě je umístěn vodní prvek. Voda znamená život a to platí i zde, zurčení uklidňuje nervy a vnáší do jinak statického řešení prvek nestálosti a dynamiky.

Na povrchu mezi terasou a vyvýšenou části pozemku se rozkládá plocha trávníku. Pokud návštěvník zahrady pokračuje dále kolem rohu domu,  dojde na betonovou vydlážděnou plochu kolem domu, po ní se dá dojít až k druhé zahradní brance a východu ze zahrady. Chodníček směrem k domu lemuje řada malých jehličnanů. Na druhé straně se rozkládá plocha trávníku a výsadba okrasných travin a keřů. U plotu pak scenérii uzavírají větší jehličnany. Opět se jedná o velmi minimalisticky pojednaný prostor ve kterém se nepředpokládá, že by se uživatel zahrady příliš zdržoval.

Přejděme ovšem na vyvýšený prostor. Přímo u této části se nachází štěrkovitá plocha, na níž je usazeno ohniště s dvěmi lavicemi z dřevěného masivu. Toto místo slouží pro večerní grilování nebo jen posezení u ohně s přáteli. Dodává zahradě jakousi romantiku (vždyť co je romantičtějšího než pohled do plápolajícího ohně) a ještě více podtrhuje její severský vzhled. Směrem k ulici a zahradní brance je ohniště opticky odstíněno řadou vícekmenných keřů. Ty prostor uzavírají a vytváří, že působí intimně a útulně. Zároveň ho ovšem přímo neodstiňují a neizolují, takže společnost u ohně není od zbytku zahrady oddělena. Na druhé straně směrem k terase je vysazen nízký plazivý jehličnatý keř. Proti této výsadbě stojí černá dekorační zídka se sochou, která prostoru dominuje a tvoří pohledový bod ve směru od terasy. Ve chvíli, kdy se navíc ohniště zapálí, se jedná až o uhrančivý pohled na obrysy sochy snově vystupující z kotoučů dýmu.

Před zídkou je navržena výsadba okrasných travin a cesta z betonových bloků. Ta tento úsek zahrady spojuje s dalším mikroprostorem  – bazénem. Zahrada je doopravdy koncipovaná jako několik oddělených prostorů, které jsou navzájem spojeny chodníčky a pohledovými vazbami. Okolí bazénu je vydlážděno stejnými bloky jako další podobné plochy na zahradě. Na prostoru směrem k plotu je místo pro lehátka. Je tedy možné slunit se u bazénu a kochat se pohledem do zahrady. Po dalším chodníčku lze vstoupit do posledního uvaženého prostoru – na dřevěnou terasu, kde je místo pro houpací síť.

Směrem k plotu je od výsadby tvarovaných habrů a hortenizií tento relaxační prostor oddělen gabionovou zídkou, na které je umístěna dřevěná lavice, kde lze zbudovat další malé posezení. Směrem k bazénu je tato dřevěná teráska oddělena výsadbou okrasných trav. Plavec v bazénu a ten, kdo bude odpočívat v houpací síti proto na sebe vidí jen trochu, obě plochy jsou opticky odstíněny.

Stejná skupina vysokých trav se nachází i na druhé straně terasy. Směrem k pergole je teráska odstíněna přírodní divokou výsadbou trvalek, nad kterými dominují brizy. Tento prvek vnáší do zahrady zdání volné přírody, přináší divoké květy a dotváří iluzi severské tajgy. Opět tato výsadba pomáhá odstínit relaxační plochu od terasy s pergolou. Po chodníčku z betonových dlaždic se dá jít dále – směrem k domku s venkovní kuchyní. Zde je u plotu navržena výsadba okrasných trav. A u rohu gabionové stěny pak stojí borovice, pod níž je vysazeno několik buxusů a trav. Celková koncepce zahrady i výsadby je dělaná tak, aby co nejvíce odpovídala zamýšlenému „severskému stylu”. Zároveň se jedná o moderní a poměrně velkorysá řešení, která mají za úkol sladit pozemek se stavbou domu.

Líbí se vám naše projekty?

Hledáte architekta, který připraví projekt, s nímž budete zcela spokojeni? Napište nám a poskytneme vám podrobné informace o procesu návrhu a připravíme nezávaznou nabídku.