místo:
Mokřany     datum: 2023 rok      plocha: cca 1700 m²
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (2)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (5)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (6)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (12)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (11)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (10)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (7)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (9)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (8)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (13)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (14)
moderni, lesni zahrada u Prahy, zahradni architekti Praha, projekty zahrad v Praze (1)
Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...

STUDIE ZAHRADY

Moderni zahrada u Prahy z lesnim nadechem, zahradni architekt, projekt zahrady v Praze

NÁVRH ZAHRADY – POPIS PROJEKTOVÝCH ŘEŠENÍ

Návrh zahrady je založený na pravoúhlých tvarech a moderní výsadbě. Je rozdělen do několika výškových teras a ty jsou na mnoha místech překonávaný za pomoci schodišť v různém převedení.

Vstupní část pozemku tvoří užší cesta s travnatým pásem a dominantu v tomto prostoru tvoří mnohokmen zmarličníku japonského umístnění v ostrůvku zeleně u vchodu do domu. Cesta k domu je tvořena z obdélníkových betonových dlaždic a mezery jsou vysypány štěrkem.

Výsadba a prvky v zahradě jsou laděny k obytnému domu, který svým zajímavým vzhledem (zelenou střechou a výraznou konstrukcí s rostlinami kolem domu) působí jako výrazná dominanta prostoru.

Z domu je možný vstup na prostrannou dřevěnou terasu, kterou ve východní části pozemku zakončuje obdélníkový bazén. Ten z velké části vyrovnává terén a svou nejdelší stranou působí jako stěna/pohledová zeď lemující vstup do domu. Vegetační prvek zapuštěný do terasy tu představuje záhon obdélníkového tvaru, kde dominují různé typy trav a jako vertikální prvek jsou tu použity borovice.

Na jihovýchodní straně pozemku z levé strany vstupního schodiště je navrhnutá odpočinková zóna se zavěšenou hamakou, za kterou je vysazen trvalkový záhon s fialovým akcentem, obohacen i o trávy, půdopokryvné jehličnany a několik vzrostných Muchovníků.

Když přejdeme přes centrální travnatou plochu dostáváme se k části s letní kuchyní a ohništěm. To je navrženo jako intimní koutek obklopený vegetací. Z letní kuchyně se k ohništi dostaneme pomoci širokých betonových schodů. Další strany ohniště jsou tvořeny opěrnými zídkami z gabionů, a ohniště ze severu i z jihu opticky uzavírají trvalkové výsadby. Z prostoru ohniště je taky krásný výhled na dům a dřevěnou terasu.  Z letní kuchyně se do domu dostaneme po betonovém chodníku, který na obou stranách doprovází stínomilné záhony s kapradím, bohyškami, trávami a kvetoucími trvalkami.

V severní části za domem je vytvořen úzký ale intimní prostor na relaxaci a pobyt ve vířivce. Při východu z domu je menší dřevěné pódium se závěsnými křeslami. Ty nabízí pohled na vodní prvek vnášející do prostoru jemný zvuk padající vody. Jako pozadí dodávající prostoru jemnost jsou zde umístněný bambusy a mnohokmen japonského javoru doplněný o několik velkých kamenů. Po betonové cestě se dále dostáváme k výrazně nižší části pozemku, kde se nachází terasa a minimalistické posezení. Terénní rozdíl je na tomto místě řešen nepravidelným betonovým schodištěm a trvalkovou výsadbou ve svahu. Zahrada má mnohá krásná zákoutí a míst které majitele i návštěvníky budou těšit svou proměnlivostí a atmosférou v průběhu celého roku. Nabízí také bohatý program, či už na relaxaci, sport nebo jiné volnočasové aktivity. Díky velké travní ploše jsou všichni části zahrady pohodlně propojeny a mnohá zákoutí na sebe harmonicky a logicky navazují.

Líbí se vám naše projekty?

Hledáte architekta, který připraví projekt, s nímž budete zcela spokojeni? Napište nám a poskytneme vám podrobné informace o procesu návrhu a připravíme nezávaznou nabídku.